Nordic walking instruktor

Nordic walking instruktor

Jsem instruktor NW s nejvyšší možnou kvalifikací (kurz akreditovaný MŠMT) www.cmfnw.cz/author/ivana/

Nordic Walking (NW) je zdraví prospěšná pohybová aktivita vhodná pro každou věkovou skupinu. Je to chůze se speciálními holemi a můžeme ji vykonávat v jakémkoli ročním období. Tato pohybová aktivita nabízí velice efektivní a poměrně snadnou cestu ke zdokonalení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví, tělesnou zdatnost či zdravotní omezení. Nordic Walking může provozovat každý, kdo chce udělat něco pro své zdraví, a kdo se chce hýbat příjemným způsobem, s bonusem na čerstvém vzduchu.

Zvládnutí správné techniky chůze je předpokladem pro zdraví prospěšné působení chůze Nordic Walking, efektivitu a bezpečnost.

Je to pohybová aktivita, při které se zapojí až 90 procent svalů v těle. Dochází k lepšímu prokrvení orgánů, uvolnění svalového napětí a následně i napětí způsobeného stresem, rychlým způsobem života. Dochází k mobilizaci velkého počtu svalů, k navýšení energetického výdeje, ke zvýšení výkonnosti a též ke spalování tuků. Důležité je si uvědomit, že při této chůzi dochází k šetrnému namáhání svalových úponů a při správném pohybu dochází též k aktivaci lymfatického systému.

Jedná se o pohybovou činnost, při níž jedinec zapojí celé tělo. Při správném technickém provedení upravuje Nordic Walking držení těla s vyšší intenzitou zapojení jeho horní části. Přičemž se snižuje svalové napětí a vnímání bolesti v oblasti krku i ramen a významně zlepšuje postranní ohebnost bederní, hrudní i krční páteře. V rámci chůze NW zapojuji též posilovací cviky a strečink.

Též vrcholoví sportovci využívají Nordic Walking hole při svém tréninku. Např. běžci na lyžích dělají tzv. imitační cvičení. Jsou to pohybová cvičení, kde běžci napodobují (imitují) lyžařské pohyby (lyžařské skoky, bruslení v různých modifikacích). Tyto tréninkové metody se provozují již od r. 1930.

Je zřejmé, že Nordic Walking může mít při špatném technickém provedení i negativní vliv na pohybový systém. Mohli bychom se setkat s přetížením ramenního pletence, krční páteře či kolenních kloubů nebo s přetížením hrudní a bederní páteře. Proto je důležité naučit se správnou techniku chůze s holemi či imitační cvičení pod vedením vyškoleného instruktora! 

Co je tedy Nordic Walking?

 • zábavnou, efektivní a finančně dostupnou pohybovou aktivitou
 • jedinečnou pohybovou aktivitou možnou vykonávat ve 4 ročních obdobích, na čerstvém vzduchu
 • vhodnou pohybovou aktivitou pro téměř všechny věkové a výkonnostní skupiny, od zdatných sportovců až po rekonvalescenty (poúrazové stavy, doplněk k rehabilitaci pohybového aparátu, rozproudění lymfatického systému, rehabilitace po ablaci prsu, odstranění lymfatických uzlin),
 • vhodnou pohybovou aktivitou nejenom pro tělesnou pohodu, ale ruku v ruce pro duševní pohodu ( i duševní onemocnění)
 • individuální i skupinovou pohybovou aktivitou
 • kondiční aktivitou provozovanou venku na čerstvém vzduchu v přírodě, ale i ve městech (v městských parcích)
 • zdraví prospěšnou pohybovou aktivitou (tzn. jedinečným prostředkem ke snižování nadváhy, zvyšování fyzické kondice, zlepšení držení těla, úlevě bolestí zad a kloubů, restart lymfatického systému-zvýšení imunity, snížení zdravotních komplikací po ablaci prsu, aj.)
 • nepoměrně efektivnější a i příjemnější pohybovou aktivitou než běžná (svižná) chůze (i zdravotně)
 • pohybovou aktivitou, během které je zapojeno až 90 % svalů celého těla (šetrné namáhání úponů svalů)
 • pohybovou aktivitou, která pozitivně ovlivňuje psychiku člověka, umožňuje lepší zvládnutí stresu, uvolňuje fyzické a psychické napětí a odpoutává pozornost od stresujících faktorů života
 • v rámci chůze NW se mohou zapojovat též posilovací cviky a strečink, vše dle potřebnosti a vhodnosti

Nabízím - soukromé lekce Nordic Walking

 • skupinové lekce nordic walking
 • firemní setkání NW - "NW seznamte se"

Ceník nordic walking instruktora